Czy takie stosowanie antykoncepcji jest nieprawidłowe?

Dzień dobry, w zeszłym miesiącu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. W tym miesiącu w dniu planowej miesiączki ( po 28 dniach) wzięłam 1 tabletkę antykoncepcyjna lecz nie dostałam krwawienia. Czy to działanie może mieć negatywne konsekwencje? Czy powinnam dalej przyjmować tabletki czy je odstawić i poczekać na 1 dzień krwawienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie bardzo rozumiemy, w jakim celu przyjęła Pani jedną tabletkę antykoncepcyjną po odstawieniu tej formy antykoncepcji.

Jeśli chciała Pani powrócić do doustnej antykoncepcji hormonalnej, to należałoby zażyć pierwszą tabletkę zgodnie z zaleceniami producenta, a więc w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. W przeciwnym razie skuteczność nie byłaby zachowana.

Po odstawieniu tabletek miesiączka może nie być regularna. Do tej pory były to bowiem tzw. krwawienia z odstawienia. Powrót fizjologicznej menstruacji jest kwestią indywidualną i może potrwać nawet kilka miesięcy.

Temat ten został poruszony w naszym artykule, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.