Czy od silnego zdenerwowania połączonego z krzykiem może powstać tętniak w głowie?

Witam Czy od silnego zdenerwowania polaczonego z krzykiem moze powstać tętniak w glowie? Jak krzyknęłam to cos mi strzelilo w głowie Ciśnienie mam niskie okolo 100 na 80 lub czasem 60 W rodzinie nie bylo tetniakow. Czy mam sie bac ze to strzelenie to zrobil sie tętniak albo ze uszkodzila mi sie tetnica z wysilku? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Witam,

Gdzie konkretnie umiejscawia Pani owe "strzelenie w głowie"? Być może wzmożone napięcie emocjonalne oraz ruchowe wywołały subiektywne odczucie "strzelenia" w kręgach szyjnych? Proszę obserwować reakcje swojego organizmu (bóle głowy, zaburzenia równowagi, widzenia i inne), oraz skonsultować swoje obawy z lekarzem pierwszego kontaktu.
Nawiasem mówiąc, jeśli ma Pani problem z brakiem panowania nad złością i komunikowaniem się z otoczeniem proszę skonsultować się z psychologiem, pomoże on Pani właściwie radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz płynącymi z nich niechcianymi emocjami. Być może pozwoli to Pani uniknąć niepotrzebnych obaw związanych z ryzykiem "uszkodzenia tętnicy i powstania tętniaka".

Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

0

Dzień dobry. Najwłaściwszą decyzja byłoby rozwiać te obawy wykonując odpowiednie badania. Dodatkowo Pani obawy związane z opisaną sytuacją mogą wskazywać też na podwyższony poziom lęku. Warto rozważyć konsultację z psychologiem i ewentualnie podjąć terapię w tym kierunku, by opanować podobne stany w przyszłości. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty