Czy opary wydobywające się z pieca przy szkliwieniu szkliwami spożywczymi są szkodliwe dla kobiet karmiących lub planujących ciążę?

Witam. Jestem mamą rocznego dziecka, które karmie piersią. Pracuje przy ceramice - lepię, maluję, modeluje na kole. Teraz szef chce mnie nauczyć szkliwienia. I stad moje pytanie. Czy opary wydobywające się z pieca przy szkliwieniu szkliwami spożywczymi są szkodliwe dla kobiet karmiących? A dla kobiet ciężarnych? Bo córę już bym mogła odstawić od piersi i byłoby po problemie. Ale chciałabym się zacząć starać o kolejne dziecko. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Nie jestem w stanie tego powiedzieć, ponieważ nie wiem co wchodzi w skład materiałów z którymi będzie miała Pani kontakt, oraz czy podczas obróbki termicznej nie powstają substancje szkodliwe.

Lek. Tomasz Budlewski

Musiałaby Pani podać konkretne substancje które tam się wydzielają... Zresztą i tak trudno to będzie jednoznacznie określić gdyż prawdopodobnie brak w literaturze badań czy wpływają one negatywnie na płód. generalnie należy unikać ekspozycji na czynniki które mogą byc potencjalnie szkoldiwe. Nie sądzę by ktoś Pani ze 100% pewnością powiedział że to na pewno zaszkodzi a to nie...