Czy po chemioterapii i autoprzeszczepie będę bezpłodny?

Witam! Mam 22 lata i mam chłoniaka, jestem teraz przed autoprzeszczepem szpiku, czyli ja jestem swoim dawcą. Wcześniej miałem 4 kursy chemii ABVD. Jak to jest z płodnością po przeszczepie i po tych wszystkich chemiach? Czy będę mógł mieć dzieci? Jakie jest ryzyko, że moje dzieci mogą mieć po mnie genetycznie te komórki nowotworowe? Jeżeli będę bezpłodny to jest szansa na wyleczenie tego po chemii? Jaki musi być okres odczekania po przeszczepie na staranie się o dziecko? Jeżeli będę bezpłodny po tych chemiach to czy seks bez prezerwatywy będzie całkiem normalny i nie zajdzie moja kobieta w ciąże? Proszę o odpowiedź na ten temat, ponieważ moja kobieta ostatnio mnie o to pytała a ja sam nie wiedziałem co powiedzieć, bo nie wiem jak to będzie z moją płodnością?

Witam serdecznie!

Chemioterapia jest niestety leczeniem, które uszkadza komórki układu rozrodczego. U osób poddawanych przeszczepom autologicznym, ryzyko bezpłodności jest mniejsze niż w przypadku przeszczepu allogenicznego (gdzie wynosi prawie 100%). W praktyce lekarskiej spotkałam się natomiast z osobami, poddanymi przeszczepom autologicznym, którym udało się po jakimś czasie staranie o potomstwo.

Osobom, które mają być poddane przeszczepom najczęściej proponuje się zamrożenie nasienia, gdyby w przyszłości miały jednak nastąpić problemy z płodnością. Starania o dziecko najlepiej jest rozpocząć po roku od zakończenia leczenia.

Nie ma obawy, że dziecko odziedziczy po Panu chorobę - jest to choroba, która nie jest dziedziczona genetycznie. Natomiast w okresie kiedy przechodzi Pan leczenie zaleca się stosowanie zabezpieczenia, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia kodu genetycznego plemników  przez leki cytostatyczne i powstanie wad wrodzonych u dziecka.

Pozdrawiam serdecznie