Czy powinnam wykluczyć ciążę?

Witam mam lat 18 moje miesiączki zazwyczaj były nieregularne ustabilizowało się to w czerwcu miesiączka była 9/10 dni miesiąca w tym miesiącu nadal jej nie ma ostatni raz współżyłam 14 sierpnia bez zabezpieczenia było to włożenie na trochę dosłownie i to wszystko mamy 14 września a ja powinnam mieć już miesiączkę lecz jej nie mam chociaz ostatnio miałam ważny egzamin i trochę stresu i byłam dość mocno przeziębiona i mysle ze mógł opóźnić się właśnie przez to . Czy mogę wykluczyć ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciążę można wykluczyć jedynie po wykonaniu testu ciążowego lub testu laboratoryjnego na obecność beta hCG z krwi. Jeżeli miesiączka miała miejsce 9.-10. dnia miesiąca, a współżycie 14., to prawdopodobne jest, że miała Pani dni płodne. Ryzyko zajścia w ciążę jest wtedy wyższe i należy pamiętać o stosownej antykoncepcji w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży. Jeśli jest Pani zainteresowana, to szczegółowo kwestię wyznaczania dni płodnych omawia nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Niewykluczone, że to nie zapłodnienie jest przyczyną zatrzymania miesiączki, gdyż brak krwawienia faktycznie może być spowodowany m.in. infekcją czy stresem, które powodują zaburzenia hormonalne, ale też należy liczyć się z nieprawidłowościami w obrębie narządu rodnego. Więcej na temat możliwych przyczyn braku krwawienia miesięcznego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Jeżeli miesiączka nie pojawi się w najbliższych dniach, a test ciążowy wykluczy zapłodnienie, to sugeruję konsultacje u ginekologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.