Czy preejakulat może dostać się do dróg rodnych?

Czy jeśli 1 dzień po owulacji brałam wspólną kąpiel z moim chłopakiem, a do wody dostał się preejakulat to czy mogę być w ciąży? Woda nie była zbyt ciepła, zawierała chlor oraz szampon. Dodatkowo robił mi palcówkę. Czy wraz z malutka ilością wody mogło dojść do zapłodnienia? Śluz nie był już taki „płodny” i byłam skierowana wejściem do pochwy do dołu.
KOBIETA, 23 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

preejakulat (płyn wydzielający się przed wytryskiem) może zawierać pewną ilość plemników, jednak prawdopodobieństwo, że plemniki te przetrwają w wodzie z chlorowaną wodą oraz szamponem, a następnie przemieszczą się przez otwór pochwy i szyjkę macicy, jest bardzo niskie, a nawet zerowe.

Może być Pani spokojna.

Jeśli w przyszłości będzie Pani miała wątpliwości dotyczące tego, czy mogło dojść do zapłodnienia, warto wykonać test ciążowy co najmniej 2 tygodnie po ryzykownej sytuacji.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-kapieli-mozna-zajsc-w-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.