Czy przyczyną pieprzyków może być tylko słońce czy też zmiany hormonalne?

Witam, Mam 46 lat, jasną karnację i mnóstwo pieprzyków. 80-90 % pojawiło się w ostatnich 2 latach i pojawia się nadal, każdego dnia. Jestem pod stałą kontrolą dermatologa, wycinam wskazane znamiona, 3 m-ce temu wycięłam znamię Spitz. Nie opalam się, smaruję filtrami 50, często podróżuję do ciepłego klimatu ale zawsze się chronię, nawet na plaży jestem ubrana i bywam krótko. Czy rzeczywiście nie powinnam wyjeżdżać? Czy przyczyną może być tylko słońce, czy np zmiany hormonalne, wątroba? Dziękuję

Przyczyny powstawania znamion to geny i słońce. Hormony też grają ważną rolę, ale w ciąży. Rzeczywiście nie powinna Pani wyjeżdżać do ciepłych krajów. W strefie klimatu umiarkowanego jest tyle do zwiedzania, że życia nie starczy, więc nie ma konieczności jechać w tropiki.