Czy przyjmowanie suplementu z żurawiny wpływa na skuteczność tabletek?

Dzień dobry, czy przyjmowanie suplementu z żurawiny z dodatkiem wit C (Żurascin) wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Yaz?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, nie występuje taka zależność, aczkolwiek sugeruję zachowanie kilku godzin odstępu (nawet 4 godziny) pomiędzy preparatem z żurawiną a pigułką antykoncepcyjną. Być może jest to działanie na wyrost, ale warto zachować ostrożność. Sądzę, że wątpliwości dotyczące żurawiny mogą mieć związek z witaminą C, którą zawiera owoc w dość pokaźnych ilościach. Żeby jednak doszło do interakcji z lekami antykoncepcyjnymi dawka witaminy C musiałaby wynosić ok. 1000 mg. Jeżeli tak jest w przypadku wspomnianego preparatu, proszę pamiętać o odstępie czasowym. Zachęcam również do zapoznania się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oslabia-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.