Czy seks wpływa na długość szyjki macicy?

Dzień dobry mam pytanie skróciła mi się szyjka macicy miałam 4 cm a teram mam 2.9 cm jestem w 21 tygodniu ciąży miałam tak we wcześniejszej ciąży jednak wiadome że się martwię muszę trochę zmniejszyć obroty . Moje pytanie brzmi czy można uprawiać sex czy to może wpłynąć na skracanie szyjki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

seks może wpłynąć na długość szyjki macicy, dlatego w niektórych przypadkach lekarz może zalecić abstynencję seksualną, nawet aż do porodu. Najlepiej byłoby więc poruszyć tę kwestię z ginekologiem prowadzącym Pani ciążę.

Generalnie w zdrowej ciąży seks pozytywnie wpływa na organizm. Zawarte w nasieniu prostaglandyny pomagają przygotować szyjkę macicy do porodu, przyspieszają jej dojrzewanie oraz pobudzają czynność skurczową. Szyjka macicy staje się bardziej miękka i podatna. Jeśli jednak ciąża jest zagrożona lub istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, to lepiej powstrzymać się do stosunków seksualnych.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedzi ekspertów znajdzie Pani po kliknięciu w poniższe linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocona-szyjka-macicy-w-24-tygodniu-ciazy-a-seks, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-uprawiac-seks-przy-skroconej-szyjki-macicy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocenie-szyjki-macicy-w-22-tygodniu-ciazy-a-seks.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.