Czy słusznie martwię się, że zaszłam w ciążę?

Witam serdecznie Pisze do państwa bo martwię się o to czy czasem nie zaszłam w ciążę bo jestem od kilku dni zmęczona a także mam nudności oraz skurcze czy jakoś tak można to nazwać a mam spirale założona od 2 i pół roku temu a miesiączkę miałam 7 grudnia a informuje że miesiączkę mam nieregularna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nawiązując do dolegliwości, które Pani wymienia, skurcze nie są charakterystyczne dla ciąży, natomiast zarówno senność, jak i nudności nie są symptomatyczne tylko dla okresu ciąży.

O pierwszych symptomach charakterystycznych dla ciąży przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Jeżeli dolegliwości te są jedynym, co każe Pani domniemywać, że antykoncepcja w postaci spirali zawiodła, to sugeruję wykonanie testu ciążowego. Niemniej warto wspomnieć w tym miejscu, że niezależnie od typu spirali, metoda ta daje około 99% skuteczności ochrony przed nieplanowaną ciążą. Ryzyko zatem jest naprawdę niewielkie, a spirala antykoncepcyjna może być uznana za najpewniejszą metodą zapobiegania ciąży.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-wady-i-zalety-spiralki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.