Czy stres może powodować te objawy żołądkowe?

Witam, Od jakiś 2 tygodni mam problem z żołądkiem/jelitami. Brzuch jest twardy zwłaszcza jak stoję i lekko wzdęty. Czuje lekki dyskomfort przy ucisku w okolicach nadbrzusza i jelit, przy uciskaniu jelit słyszę głośne przelewanie. Żadne leki zbytnio nie pomagają, jedyne co się poprawiło to to że nie mdli mnie z rana. Na usg jamy brzusznej nic nie wyszło. Czy te wszystkie objawy mogą być spowodowane stresem, czy może czymś innym?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stres może dawać wiele różnych objawów. Opisane przez Pana dolegliwości również mogą mieć z nim związek. Bardzo często w sytuacjach stresowych ludzie odczuwają bóle brzucha, wzdęcia czy przelewanie w żołądku.

Takie objawy pojawiają się także w przypadku zespołu jelita drażliwego. Jeśli podczas badania USG lekarz nie zauważył żadnych nieprawidłowości, to jest taka możliwość.

Proszę porozmawiać o swoich dolegliwościach z gastroenterologiem. Jeśli zauważy Pan nasilenie objawów podczas sytuacji stresowych, to warto udać się do psychologa.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-brzuchem-a-nerwica,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-problemy-z-brzuchem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-i-bole-brzucha-z-powodu-stresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.