Czy ta torbiel wchłonie się sama?

Jestem 2 miesiące po konizacji szyjki i 2 miesiące juz krwawie. Będąc u ginekologa lekarka stwierdziła że zrobila mi się torbiel krwotoczna 43mm x 28mm. Nie wiem czy to duża czy małą. Dostałam leki na zatrzymanie krwawienia duphaston. Moje pytanie brzmi czy ta torbiel wchłonie się sama czy będzie potrzebna interwencja chirurgiczna.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiel krwotoczna jajnika występuję dosyć często i zazwyczaj jest niegroźna. Powstaje ona w wyniku zaburzeń hormonalnych, z powodu których krew uchodzi do wnętrza pęcherzyka Graafa.

Pocieszający jest fakt, że w wielu przypadkach dochodzi do samoistnego wchłonięcia zmiany po jednym lub dwóch cyklach.

Mimo, iż torbiel krwotoczna może nie dawać żadnych objawów, to należy ją regularnie kontrolować u ginekologa. Dzięki temu można monitorować ewentualne powiększanie się zmiany i w porę zareagować.

Jeśli po kilku cyklach torbiel nie znika, lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne. W przypadku niepowodzenia pozostaje leczenie chirurgiczne. Jest ono również stosowane w przypadku dużych torbieli (większych niż 4 cm).

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-krwotoczna-u-33-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-torbiel-sama-sie-wchlonie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-torbiel-krwotoczna-sie-wchlonie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.