Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na rozwój endometriozy?

Czy to prawda,że wieloletnie branie tabletek.anty(u mnie12 lat z ok roczna przerwa ), zmniejsza ryzyko wystąpienia endometriozy? Zawsze miałam dosyć obfite miesiączki ze średnio nasilonym bólem podbrzusza po prawej stronie, czasami krzyża.samo krwawienie z odstawienia jest krótsze niż okres,ale też dosyc obfite, nawet jak endometrium.jest cienkie, bez skrzepow, bóle skurczowe raz są, raz ich nie ma. A nie powinno być bardziej skąpe i bez zadnych bòli?

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że konieczne są badania hormonalne i usg przezpochwowe. proszę koniecznie udać się do lekarza ginekologa.