Czy taka ilość kwasów tłuszczowych niesie ze sobą jakieś ryzyko?

Witam, Stosuję od jakiegoś czasu kwasy tłuszczowe omega 3 1g/dzień 330mg EPA/ 220 dha. Planuje zwiększyć podaż do 4g/dzień. Czy taka ilość niesie ze sobą ryzyko przekroczenia bezpiecznej granicy podaży substancji szkodliwych, tj. rtęci, kadmu oraz ołowiu? Według wyników badań supelementu, zawartość metali to: Rtęć <0,01 mg/kg Kadm <0,10 mg/kg Ołów <0,30 mg/kg

Dzień dobry,

Kwasy EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy) są zaliczane do długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Występują one naturalnie w tłustych gatunkach ryb, owocach morza, algach morskich, oleju z wątroby dorsza (tranie) oraz oleju z kryla antarktycznego. Do najbogatszych źródeł pokarmowych kwasów EPA i DHA zalicza się makrelę, łososia, śledzia, sardynkę, szprota, sardelę, pstrąga łososiowego, tuńczyka (świeżego), halibuta białego, węgorza, krewetki, homary, kraby oraz małże (w tym ostrygi). Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, zaleca się spożywać od 2 do 3 porcji ryb tygodniowo (każda po 100 – 150 g), w tym przynajmniej jeden raz tłusty gatunek ryby. Uważa się, że spożycie 2 – 3 porcji ryb tygodniowo pozwala dostarczyć zalecaną dzienną ilość kwasów EPA i DHA dla zdrowych osób, mianowicie 250 mg. Gdy chodzi zaś o dodatkową suplementację diety kwasami EPA i DHA, najczęściej zaleca się obecnie stosowanie dobowej dawki wynoszącej około 2 g przez okres przynajmniej 6 tygodni, aby uzyskać korzystne efekty zdrowotne. W świetle aktualnych dowodów naukowych uważa się, że spożycie kwasów EPA i DHA nawet do 5 g na dobę jest bezpieczne dla zdrowia. Jeśli będzie Pan przyjmował dobrej jakości suplement diety badany przez niezależne laboratoria, to nie ma powodu do niepokoju o przekroczenie dopuszczalnego poziomu metali ciężkich w przypadku zwiększenia jego dobowej dawki.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl