Czy taka zmiana przy wejściu do pochwy to coś normalnefo?

Dzień dobry. Przychodzę z pytaniem, ponieważ nie wiem co to jest. Mianowicie, przy wejściu do pochwy mam taki cienki kawałek skóry, który łączy dwie ścianki. Taka jakby mała, krótka przegroda. Co to dokładnie jest? Czy da się coś z tym zrobić. Przeszkadza mi to w używaniu tamponów, powieważ gdy je wyciągam to coś zachacza mi się.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć trudno potwierdzić taką hipotezę bez badania ginekologicznego, to prawdopodobnie fragmenty tkanki, których obecność budzi Pani niepokój, są po prostu błoną dziewiczą.

Błona ta to cienki fałd śluzówki, który otacza wejście do pochwy – znajduje się na granicy pochwy i jej przedsionka. Choć zazwyczaj wyobrażamy sobie, że błona dziewicza ma postać okrągłego, nieprzepuszczalnego kawałka skóry, który ściśle przylega do ścianek pochwy, to w rzeczywistości często błona dziewicza jest szczątkowa (tak jak być może u Pani) lub ma charakter sitowaty, ale też półksiężycowaty czy strzępiasty. Dlatego nierzadko jej defloracja, czyli przerwanie, jest traktowana umownie jako moment inicjacji seksualnej.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przerwanie-blony-dziewiczej.

Jeżeli więc jest Pani dziewicą, to być może błona ma taką właśnie postać sita, a jeśli doszło już do defloracji, to niewykluczone, że nie do końca błona została przerwana. Na ten temat najlepiej byłoby porozmawiać z ginekologiem – proszę mu powiedzieć o swoich obawach przy okazji wizyty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-wizyta-u-ginekologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.