Czy taki pieprzyk jest niebezpieczny?

Dzień dobry. Niedawno zauważyłam, że na nodze mam pieprzyk, w środku jest ciemny, a jego krawędzie są jakby niewyraźne i rozlane, ale nie postrzępione. Nie boli, nie wiem także, jak długo ta zmiana utrzymywała się na mojej skórze. Czy taki pieprzyk zawsze musi oznaczać niebezpieczną chorobę?

Tego typu zmiana nie musi oznaczać niebezpiecznej choroby, jednak każdy nietypowy "pieprzyk" powinien być obejrzany przez dermatologa. Czynniki ryzyka jeśli chodzi o wygląd zmiany to: duży (>5mm) rozmiar, nierównomierne zabarwienie, nieregularne brzegi, powiększanie się lub zmiana wyglądu wcześniej istniejącej zmiany, bolesność, krwawienie lub wydzielina ze zmiany. Czynniki ryzyka osobniczego to: czerniak w rodzinie, częste oparzenia słoneczne, jasna karnacja, liczne znamiona barwnikowe.