Czy takie plamienia mogą mieć związek ze zmianą klimatu?
Dzień dobry, mam 25 lat nie przyjmuje żadnych leków, nie mam chorób przewlekłych ale od jakiegoś czasu niepokoi mnie sytuacja z moim miesiączkowaniem. Nie zawsze było ono regularne jednak pół roku temu po wizycie u ginekologa i przeprowadzonym USG nie wyszło nic niepokojącego, jedynie lekki niedobór progesteronu stad moje przedłużające się plamienie. W tym miesiącu nie dostałam miesiączki natomiast 2 tygodnie temu zaczęło mi się plamienie, tydzień temu nasiliło się i myślałam ze jest to początek menstruacji. Krwawienie nadal jest i trwa już łącznie ponad 2 tygodnie, nie odczuwam żadnego bólu, pojawiają się czasem skrzepy. Krwawienie jest raz mniejsze raz większe. Przebywam od paru miesięcy w Kanadzie, czy moze mieć związek ze zmiana klimatu i zaburzeniem hormonalnym ? Wcześniejsze miesiączki były prawidłowe. Dziekuje za odpowiedz

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
dalekie podróże oraz zmiany klimatu mogą często być przyczyną opóźnienia miesiączki, zwłaszcza gdy są związane z przebywaniem w innej strefie czasowej. Niepokojące jest jednak tak długie krwawienie (w szczególności, jeżeli jest intensywne), które się u Pani pojawiło, ponieważ może ono zwiastować jakąś chorobę, np. nadżerkę szyjki macicy, mięśniaki, polipy, torbiele w obrębie układu rozrodczego, endometriozę, a nawet nowotwór. Oczywiście może być ono spowodowane także zmianami hormonalnymi, wynikającymi ze zmiany miejsca Pani pobytu, co często jest przyczyną przedłużania się krwawienia.
W związku z powyższym sugeruje się odbycie wizyty u ginekologa, pomimo że podczas ostatniej konsultacji nie zauważono nic niepokojącego, co niestety nie wyklucza rozwoju choroby.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza