Czy takie podejście do pracy może mieć podłoże psychologiczne?

Witam. Mecze się już od dawna 10 lat i powoli msm myśli samobójcze, ponieważ nie odnajduje się w żadnej pracy, poprostu czas stoi w miejscu i czuję że zaraz wybuchnę. Nie potrafię znaleźć pracy w której pracowałbym sam i misl zajęty umysł wykonywaniem zadań zawsze odliczam jazda minute aż koszmar się skończy to jest straszne. Mam 28 lat i w każdej pracy było to samo. Nie potrafię przez to znaleźć swojego miejsca. Jem hydroksyzyne od jakiegoś czasu przed pracą ale to też nie pomaga. Zabija mnie monotonia i ludzie idioci na poziomie jaskiniowców którzy są w każdej z tych prac. Nie potrafię z nimi rozmawiac No nie mam o czym. Muszę jakoś zarabiać a nie wytrzymuje w żadnej pracy dłużej niż 3 miesiące na siłę każdy dzień jest męczarnia. Czy to może mieć podłoże psychologiczne czy poprostu muszę mieć pracę w ciągłym ruchu? Wydaje mi się że moja psychika źle znosi zamknięcie i robienie tego samego 8 godzin. Ratujcie mnie proszę. Pozdrawiam.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

To prawda, często praca którą wykonujemy jest drastycznie niedostosowana do naszych potrzeb choćby temperamentalnych i mimo, że jest to np. bardzo prosta praca przy taśmie, jednak monotonia wykonywanych czynności może być o wiele bardziej męcząca dla kogoś kto potrzebuje zmienności i aktywności, niż praca fizyczna na budowie.

Nie wiem jakie prace Pan dotąd podejmował, czy są do siebie podobne pod względem monotonii, jakie ma Pan predyspozycje i kwalifikacje, czy jaka była przyczyna rezygnacji z pracy (odejście czy zwolnienie).

Może pierwszym krokiem- skoro sam Pan wspomniał, że problem może tkwić w samym rodzaju pracy- byłoby zastanowienie się w jakiej pracy czułby się Pan dobrze, co chciałby Pan tak naprawdę robić. Pomocne może być spisanie na kartce papieru swoich mocnych i słabych cech charakteru, aby móc je zweryfikować i zacząć rozglądać się za pracą, która choćby w nieznacznym stopniu była bardziej dopasowana do Pana potrzeb temperamentalnych.

Jeśli brak Panu kwalifikacji, można pomyśleć o doszkalaniu i podjęciu się dodatkowych kursów, co jednocześnie daje poczucie kontroli, a także własnej sprawczości.

Ponadto pomocna może okazać się w tej sytuacji konsultacja z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego