Czy takie wyniki USG powinny mnie jednak martwić?

Witam serdecznie. Usg-nerki prawidłowej wielkości i nieznacznie podwyższonej echogeniczności, obrysy nerek nieco nierówne, nerki bez zastoju i złogów. W obu nerkach hiperechogeniczne obwódki wokół piramid nerkowych gr 3-4mm. Rtg- pojedyncze krótkie poziomy płynów w pętlach jelita cienkiego w śródbrzuszu. Proszę o pomoc. Czy jest się czym martwić. Lekarz rodzinny twierdzi że jest ok.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, czemu wykonywała badanie USG jamy brzusznej. Czy występują pewne dolegliwości związane z układem moczowym, jak bóle podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu, czy ból pleców?

Prawidłowo, że poddaje się Pani badaniom profilaktycznym, gdyż tylko taka czynność pomoże ocenić ogólne funkcjonowanie organizmu oraz wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Na podstawie przedstawionego wyniku można by zauważyć, że wystąpiła niewielka, podwyższona echogeniczność nerek. Prawdopodobnie nie powinno to mieć większego znaczenia diagnostycznego, jednakże taki stan mógłby też świadczyć o pewnym stanie zapalnym. Taki stan może też mieć związek z zaburzonym odpływem moczu z nerki.

Natomiast występowanie krótkich poziomów płynów w pętlach jelita cienkiego, mogłoby wskazywać na zastój żółci. Jednakże, aby móc wskazać dokładną przyczynę takiej sytuacji, należałoby pogłębić diagnostykę o pewne badania.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy Pani ponowną konsultację z lekarzem internistą lub nefrologiem. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowo wykonanych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-masz-zdrowe-nerki

https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-nerek

https://zdrowie.parenting.pl/srodmiazszowe-zapalenie-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.