Czy ten wynik sugeruje poważną zmianę aorty?

Dzień dobry Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Z powodu powtarzających się duszności miałam badania UKG i TK. W wyniku badania echokardiograficznego jest podane " Obraz zastawki aortalnej w normie, średnica aorty 26... N (20-37mm) opuszka 34.. Aorta wstępująca 40, rozwarcie płatków 17...N (15-26mm). Wymiary aorty wstępującej w kierunku górnej granicy normy. Pozostałe parametry w normie. Natomiast w badaniu TK klatki piersiowej jest "część wstępująca aorty poszerzona do 42mm. Proszę o informację czy taki wynik może sugerować poważną zmianę aorty, czy można to leczyć. Terminy u lekarza mam dość odległe. Dziękuję

Takie poszerzenie nie wymaga interwencji. Proszę wykonać badanie kontrolne za 12 miesięcy. Istotna jest ścisła kontrola ciśnienia tętniczego krwi, preferowane są beta blokery oraz losartan- udowodniono, że leki te poszerzanie się aorty.