Czy ten wynik TSH jest niepokojący u 32-latki?

Witam. Mam nieregularne cykle miesiączkowe, tyję, jestem ciągle senna i osłabiona, zaczęły wypadać mi wlosy. Mam 32 lata. Ginekolog wykluczyl sprawy kobiece. Skierował na wynik tsh. Mój wynik to 2,114. Wizyta u gin dopiero za 3 tyg. Czy wynik jest niepokojący? Zgłosić się już do endokrynolog?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które Pani opisuje, mogą być charakterystyczne dla chorób tarczycy – konkretnie niedoczynności gruczołu tarczowego. Jednak wynik TSH nie potwierdza tego – powodem do niepokoju byłby znacznie wyższy poziom tyreotropiny, to jest powyżej 4,00 mIU/ml.

Oznacza to, że prawdopodobnie to nie tarczyca jest powodem Pani dolegliwości, choć oczywiście dla większej pewności może Pani rozszerzyć diagnostykę badań hormonów tarczycy o fT3, fT4 i przeciwciała anty-TPO i anty-TG, by wykluczyć autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Można również rozważyć badania hormonów płciowych – w tym progesteronu czy prolaktyny oraz estrogenu i androgenów. W takiej sytuacji warto skonsultować się z ginekologiem-endokrynologiem, zwłaszcza, że wspomina Pani także o zaburzeniach menstruacji.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.