Czy wyniki badania tarczycy wskazują na coś niepokojącego?

Witam, mam pytanie... Mam 27 lat, ostatnio robiłam badania tarczycy. Nie bardzo wiem jak je interpretować ale mam wrażenie że coś jest nie tak. Wyniki wyglądają następująco: TSH: 2,9075 plU/ml (przy normie podanej 0,35-4,67) FT3: 4,27 pg/ml (przy normie 1,71-3,71) FT4: 1,07 ng/dl (przy normie 0,70-1,48) Gadałam z jedną panią endokrynolog która leczy ciotkę ale powiedziała że przy takim wyniku TSH tarczyca jest zdrowa i jeżeli źle się czuję to powinnam szukać gdzie indziej. Jednak niepokoi mnie poziom FT3, bo czytałam że tarczyca jest zdrowa jeżeli wszystko mieści się w granicach normy. A wspomnę że od roku cierpię na nerwowość, drżenie kończyn, przyspieszone tętno, miałam też napady potliwości, wypadały mi włosy i cierpię na bezsenność spowodowaną nerwowością. Czy faktycznie panikuję czy moje przeczucia, żeby pójść do innej lekarz są słuszne? Czy tarczyca może być chora przy prawidłowym wyniku TSH i czy FT3 i FT4 mogą się wahać tak jak mi to powiedziała lekarz? Byłabym wdzięczna za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wskazane byłoby skonsultowanie wyników z endokrynologiem, ponieważ wartości dla TSH, fT3 i fT4 są dyskusyjne – co prawda mieści się Pani w granicach normy dla TSH, ale proszę pamiętać, że podane normy niestety nie uwzględniają takich czynników, jak płeć czy wiek.

U młodych kobiet – poniżej 30. roku życia – tyreotropina powinna wynosić maksymalnie 3,00 mlU/ml. Więcej o TSH i normach dla badania poziomu tego hormonu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy. Z kolei poziom hormonu fT4 wydaje się za niski, a fT3 za wysoki. Szczegółowo o hormonach mówią te materiały, znajdzie tu Pani także normy: https://portal.abczdrowie.pl/t3-i-ft3 oraz https://portal.abczdrowie.pl/t4-i-ft4.

Dlatego warto dokładnie przeanalizować Pani wyniki badań pod kątem ewentualnej niedoczynności tarczycy wynikającej z nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej i skorelować je z objawami w postaci niepokojących Panią dolegliwości. O symptomach wskazujących na choroby tarczycy mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/10-oznak-ktore-swiadcza-o-tym-ze-mozesz-miec-problemy-z-tarczyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.