Czy w tych wynikach badań tarczycy są jakieś nieprawidłowości?

Dzień dobry, czy w poniższych wynikach badań tarczycy są jakieś nieprawidłowości? Czy można je połączyć z takimi objawami jak: uczucie osłabienia i braku sił, senność i całkowity brak koncentracji, wypadanie włosów w dużych ilościach, przybieranie na wadze, bardzo sucha skóra? Anty- TG <0,9 IU/mL[0-4]; Anty-TPO 0,8 IU/mL[0-9]~; TSH 4,08 uIU/ml[0,38-5,33]~; FT3 3,12 pg/mL[2,5-4,3]~; FT4 0,81 ng/dL[0,65-1,48]~;

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na początku chcę podziękować Pani za to pytanie. Wyniki badań hormonalnych (przysadki i tarczycy) mieszczą się w normie; nie ma także stanu zapalnego tarczycy (niski poziom przeciwciał przeciwtarczycowych). To dobra wiadomość. Natomiast, jeśli chodzi o normę stężenia TSH, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę, to wielu specjalistów uważa je za „orientacyjne”. Według części lekarzy endokrynologów poziom TSH dla młodej kobiety powinien oscylować w okolicach ok. 2-2,5. W związku z tym Pani wyniki, chociaż jeszcze w normie, dla dobrego specjalisty mogą już oznaczać niedoczynność tarczycy, której objawy kliniczne Pani ma.

Sugeruję, aby poszukała Pani dobrego i doświadczonego endokrynologa, który podejmie się wdrożenia leczenia na podstawie obrazu klinicznego. Warto też zrobić ogólne badania krwi, żeby wykluczyć inne przyczyny złego samopoczucia, jak np. anemia. Trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi mogą z kolei wynikać także z zaburzonej gospodarki węglowodanowej, czyli tzw. insulinooporności (aby to zdiagnozować należy wykonać krzywą cukrową i insulinową).

W międzyczasie proszę zadbać o swoją dietę i odpoczynek, włączyć suplementację witaminą D3 i witaminami z grupy B, a Pani samopoczucie stopniowo będzie się poprawiać.

Zachęcam Panią do pogłębienia wiedzy poprzez lekturę na przykład poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia i dużo siły!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.