Co oznacza u mnie ten przyrost wagi?

Dzień dobry, Mam 20 lat, zrobiłam badanie TSH fT3 i 4. Zaniepokoił mnie przyrost wagi przy braku zmiany diety, (ok10 kg przez pół roku) mam mniej ruchu przez pracę i naukę zdalną ale staram się ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po ok 40 minut. Wypadają mi włosy, pogorszył się stan paznokci. TSH wyszło lekko podwyższone (4,22), ft3 w górnej granicy, fT4 w normie. Czy konieczna jest wizyta u endokrynologa czy szukać rozwiązania gdzieś indziej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

u młodych kobiet, które nie przekroczyły 30. roku życia, TSH powinno być bliżej dolnej granicy normy, a zdecydowanie nie powinno przekraczać 3,00 mIU/ml. U Pani poziom tyreotropiny – 4,22 mIU/ml oraz fT3 w górnej granicy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, zwłaszcza jeśli wyniki odczytuje się w odniesieniu do dolegliwości takich jak: nieuzasadniony przyrost wagi, problemy z suchością skóry, wypadanie włosów, ale też zaparcia, osłabienie, zmęczenie itd.

Więcej informacji na temat poziomu TSH pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy.

W tej sytuacji sugeruję, by skonsultowała się Pani z endokrynologiem – może zadecydować o poszerzeniu diagnostyki, a także wdrożyć leczenie syntetyczną tyroksyną.

Jeśli jest Pani zainteresowana, o niedoczynności gruczołu tarczowego może Pani przeczytać także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.