Czy to są wyniki, które powinny wzbudzać mój niepokój?

Witam, mam 27 lat, od dłuższego czasu doświadczam wielu objawów chorób tarczycy Wypadanie i łamliwość włosów, Zaburzenia snu ( wieczorami nie mogę zasnąć mimo krótkiego czasu snu, rano mam problemy ze wstawaniem) Sucha skóra na łokciach ( czasem aż bolą), na kolanach, Zwiększenie masy ciała bez wyraźnego powodu ( po ciążach szybko udawało mi się wrócić do wagi sprzed, potem następowało tycie), Przewlekłe zmęczenie i brak dobrego nastroju, Problemy z cukrem na czczo, po posiłkach byl dobry, wynik krzywej cukrowej wskazuje na insulinoopornosc. Zrobiłam podstawowe badania hormonów tarczycy, oto wyniki : TSH - 1.830 µlU/ml FT4 -1,31 ng/dl Anty TPO 139,10 IU/ml Bardzo proszę o poradę, czy są to wyniki, które powinny wzbudzać niepokój?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Poziom hormonu tyreotropowego (TSH), który wytwarzany jest przez przysadkę i pobudza tarczycę do pracy, jest u Pani prawidłowy. Jednak obraz kliniczny wymienionych przez Panią objawów wskazuje na niedoczynność tarczycy, co potwierdza niski wyniki badania FT4, czyli stężenia wolnej frakcji tyroksyny (jednego z hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy). Dodatkowo, obecność przeciwciał antytarczycowych we krwi (Anty-TPO), świadczy o zapalnym podłożu tego zaburzenia. Wyniki Pani badań wskazują, że cierpi Pani na przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, zwane inaczej chorobą Hashimoto. Celem uzupełnienia diagnostyki, warto oznaczyć poziom przeciwciał Anty-TG, poziom hormonu fT3 oraz wykonać USG tarczycy. Należałoby zgłosić się z wynikami badań do lekarza endokrynologa, który najprawdopodobniej włączy leczenie hormonalne.

Warto zauważyć, że choroba Hashimoto często współwystępuje z innymi zaburzeniami, takimi jak właśnie insulinooporność, celiakia, inne alergie i nietolerancje pokarmowe, zespół policystycznych jajników czy inne choroby o podłożu autoimmunologicznym. Nawiasem mówiąc – spora część Pani dolegliwości (np. zmęczenie, tycie) może być spowodowana insulinoopornością, której nie wolno lekceważyć (stan przedcukrzycowy). Proponuję, by zgłosiła się Pani również do diabetologa. Do leczenia zarówno insulinooporności, jak i choroby Hashimoto, należy podejść kompleksowo – oprócz przyjmowania leków, warto zmienić styl życia: przejść na specjalną dietę (niskogliekemiczną, przeciwzapalną), włączyć aktywność fizyczną, uregulować sen, obniżyć poziom stresu; ogólnie – unikać tego, co powoduje i zaostrza stany zapalne. Są to bardzo obszerne zagadnienia, których nie sposób omówić w krótkiej odpowiedzi. Dlatego zachęcam Panią do podjęcia samoedukacji w tym zakresie (choćby w Internecie znajdzie Pani mnóstwo informacji). Dobrze byłoby, aby – oprócz endokrynologa i diabetologa – poszukała Pani dobrego dietetyka klinicznego, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń metabolicznych oraz chorób autoimmunologicznych. Przed Panią sporo pracy, ale dobre leczenie plus wprowadzenie zmian w stylu życia z pewnością przyniosą poprawę samopoczucia.

W celu poszerzenia wiedzy zachęcam do lektury np. poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.