Czy to dawkowanie leków jest odpowiednie?

Dzień dobry Moja historia jest taka że 10lat temu stwierdzono u mnie nerwice z wejściem na depresję poszedłem do psychologa z którym pracowałem rok i mi pomógł przez 5 lat było ok potem budowa domu i przeniesienie się na mniejsze mieszkanie praca i wtedy dopadła mnie znowu .zacząłem hodzic do psychoterapelty i psychiatry bo nie dawałem sobie rady próbowałem 3 różnych antyfeprexantow w końcu dopasowała mi asortin 50 i pragobolina 75 rano I wieczorem 150.i znowu było ok minęło 3lata i mam znowu powrót wie że to jest związane z pracą pademia i przepracowaniem tak mówi mi moja psychoterapeuta i poszedłem znowu do swojego lekarza i zwiększył mi asortin 50 o 25mg i tak przez miesiąc ale trochę mi pomoglo I znowu poszedłem do swojego lekarza i przepisal mi to samo tylko znowu zwiększył dawkę teraz biorę rano asortin 50 x1 I pragoboliny 75 I na wieczór 1x asortin I 150 pragoboliny I tak biorę o trzy doby I mam dziwne samo poczucie piszczy mi w uszach boli mnie głowa jestem roskajazony ,np wstaje rano I o jakiejś godz dopada mnie strach nerwy a popołudniu jest ok . A moje pytanie czy takie dawkowanie jest ok czy mi to przejdzie jak dlugo trzeba czekać Dziękuję I pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Domyślam się, ze sytuacja, którą Pan opisuje i doświadczane problemy zdrowotne nie są dla Pana łatwe.

Opisuje Pan długą wieloletnią drogę leczenia. Niestety na odległość nie jest możliwa ocena, czy leczenie farmakologiczne, które Pan przyjmował lub przyjmuje w tej chwili jest odpowiednie. To może ocenić jedynie lekarz, pod którego jest Pan opieką. Osoba, która zna historię Pana choroby, leczenia i ma możliwość przeprowadzić z Panem szczegółowy wywiad kliniczny.

Jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne, nie ma metody zbadania z góry, jaki lek będzie odpowiedni dla danego pacjenta. Dostępne są jedynie dane statystyczne, jak działają poszczególne substancje na grupy chorych poddanych testom. Dlatego takie leczenie zwykle dobiera się metodą prób i błędów, opierając się na doświadczeniu lekarza psychiatry oraz samoświadomości pacjenta, który referuje swoje reakcje na lek.

Niezależnie od tego, należy pamiętać, że farmakologia jedynie tłumi trudne objawy, uśmierza doświadczane lęki, nie jest jednak leczeniem, które przyniesie trwałe efekty. To można zrobić jedynie poprzez psychoterapię i żmudną zmianę schematów działania lub reagowania emocjonalnego. Wówczas możliwe jest wyzwolenie się z nawyków, przynoszących cierpienie psychiczne. Takie zmiany często trwają długo, ale są wykonalne.

Proszę spróbować zaobserwować, czy lęki, o których Pan mówi mają swój powtarzalny schemat? Czy są o podobnej porze? Być może są okoliczności, które są dla Pana wyzwalaczem – bodźcem, który powoduje pojawienie się silnych emocji. Należałoby to omówić ze swoim psychoterapeutą (https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia ).

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dużo wytrwałości w pracy nad tym, co przysparza Panu dyskomfortu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.