Czy to ma być 13. tydzień ciąży czy 13. tydzień płodu?

Witam. Jestem w ciąży tylko właśnie nie wiem którego wieku ciąży używać. Wg USG wychodzi 7 TC a z miesiączki 9tc. Jest to dla mnie zrozumiałe ale zastanawiam się którym wyliczeniem się kierowac gdy np ktoś się mnie zapyta który to tydzień. Będę brać suplement diety od 13 tyg i właśnie nie wiem kiedy zacząć go przyjmować. Czy to ma być 13 tydzień ciąży czy 13 tydzień płodu?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Tradycyjnie wiek płodu liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak długość cykli jest różna u różnych kobiet. Jeżeli są rozbieżności między wiekiem wyliczonym z usg a tym, liczonym od daty ostatniej miesiączki, to używa się wieku z usg, bo traktuje się te wyliczenia jako dokładniejsze. W razie wątpliwości najlepiej zapytać lekarza prowadzącego ciążę. Więcej informacji na temat długości trwania ciąży znajdzie Pani w tym artykule: https://mamaginekolog.pl/czy-ciaza-trwa-9-miesiecy/