Czy tycie po lekach przeciwdepresyjnych wynika tylko z tego, że powodują wzrost apetytu?

Witam, Zastanawiam się czy tycie po lekach przeciwdepresyjnych wynika tylko z tego, że powodują wzrost apetytu, czy może wpływają też w jakiś sposób na metabolizm sprawiając że osoba, która nadal je mało zaczyna tyć?

Witam

Działaniem niepożądanym niektórych leków przeciwdepresyjnych może być zwiększenie masy ciała. Dotyczy to zwłaszcza leków starszych (trójpierścieniowych)- na skutek zarówno zwiększonego łaknienia węglowodanów ale i zmniejszenia intensywności metabolizmu. Działania takiego nie ma większość selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), Jeden z nich- fluoksetyna- najczęściej powoduje nawet spadek wagi ciała. Niemniej nasilone łaknienie węglowodanów obserwowane jest w trakcie leczenia nawet lekami nowej generacji. Stąd istotną rolę w ograniczeniu przyrostu wagi ciała (ale też w leczeniu zaburzeń nastroju) jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
,

Witam!
Problem jest bardziej złożony. Częściowo zatrzymują wodę w organizmie, pewną rolę odgrywa tzw. podjadanie dla "zabicia niepokoju", nieco zmieniają szybkość przemiany materii, nie motywują do aktywności ruchowej!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.