Czy umówić się do psychologa?

Witam, mam problem natury psychicznej, otóż zaczęło się to z momentem, kiedy musiałem usunąć ósemki. Potem okazało się też, że trzeba wyleczyć ubytki w innych zębach. Właśnie przez to bardzo się zainteresowałem tematem i zacząłem czytać różne artykuły i strony w internecie o stomatologii. Jednak chyba nie jest to normalne. Mam masę innych zajęć, a często czytam o tym godzinami i doszukuję się u siebie wszystkiego, o czym przeczytam, co powoduje u mnie niepokój. Z jednej strony ma to swoje plusy, bo dzięki temu poszedłem do stomatologa, który zauważył dodatkowy ubytek, ale jest mi z tym źle. Czuję jakby to było coś w rodzaju paranoi, nie wiem jak to nazwać. Umawiać się od razu do specjalisty, czy są jakieś sposoby na to? Pozdrawiam!

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychologiem psychoterapeutą, gdyż opisany problem wymaga szerszego omówienia i nie ma tu prostej recepty, która byłaby skuteczna w każdym przypadku. Po drugie przyczyny Pana trudności mogą być rozmaite i tu niezbędny jest obszerniejszy wywiad. Polecam w przypadku tego typu objawów psychoterapię w podejściu poznawczo - behawioralnym. Podstawa to próba zaprzestania czytania w internecie o chorobach zębów. Jeśli to dla Pana trudne warto sporządzić pisemny dokument w którym zobowiązałby Pan się do zaprzestania tej czynności na jakiś krótki znośny okres czasu np. dzień, kilka dni. Dokument ten podpisany własnym imieniem i nazwiskiem stanowiłby rodzaj umowy z samym sobą, która wzmacniałaby Pana motywację. Polecam również różne techniki dystrakcyjne pozwalające na odwrócenie uwagi od myśli o chorobach np. próba myślenia na inny temat; odwlekanie w czasie (np. pomyślę o tym za godzinę, wieczorem, jutro itd.); zauważenie własnej myśli i pozwolenie na to by przeszła swobodnie przez umysł bez głębszej analizy (metoda zaczerpnięta z treningu uważności mindfulness). Sądzę, że wizyty u specjalisty mogłyby przynieść znaczne rezultaty w stosunkowo krótkim czasie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/