Czy w opisanym przypadku istnieje ryzyko zakażenia wścieklizną?

Witam! 16 sierpnia miałem kontakt z dzikim jeżem, którego głaskałem po kolcach, nie miałem styczności z jego śliną, nie ugryzł mnie ale możliwe, że po dotknięciu jego kolców otarłem nos chciałbym się dowiedzieć czy w opisanym przypadku istnieje ryzyko zakażenia wścieklizną. Dodam, że przebywam obecnie w Holandii, a z raportów WHO wynika, że ten kraj jest chyba wolny od tej choroby. Poza tym od pewnego czasu w pracy drętwieją mi dłonie, chciałbym wiedzieć czym to jest spowodowane. Pozdrawiam.

Witam!
Kontakt z dziko żyjącymi zwierzętami zawsze niesie jakieś ryzyko zakażenia wścieklizną jako skutek kontaktu z ich wydzielinami. Do końca na raportach WHO osobiście bym nie polegał. Z tego co Pan przedstawił można wywnioskować, że ma Pan obawy i pseudo parestezje, czyli czynnik emocjonalny uaktywnił się. Niech Pan się skontaktuje z lekarzem, wykona odpowiednie badania i wyjaśni sprawę do końca.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.