Czy w takich przypadkach są jakieś przeciwskazania do porodu naturalnego?

Witam. W sierpniu 2021 roku bylam u proktologa, ponieważ myślałam że mam hemoroidy, na które nie działały żadne czopki ani maści. Po zbadaniu mnie lekarz stwierdził że nie są to hemoroidy lecz zrobila się szczelina odbytu wraz z guzkiem wartowniczym. Proktolog przepisał mi czopki posterisan H, lecz nie zdążyłam ich użyć bo chwile później dowiedziałam się o ciąży i ginekolog nie pozwolił mi ich stosować. W między czasie przez ciągle zaparcia wyskoczyły mi 2 hemoroidy które bola i mocno krwawią podczas załatwiania sie. Ginekolog zalecił by używać czopki proktis m, po których nie ma żadnej poprawy i dalej krwawie przy załatwianiu. Powiedział że niestety nie może mi nic innego przepisać i że zajmiemy się tym problemem po ciazy, ale raczej nie obejdzie się bez operacyjnego usuwania tego dziadostwa. Za miesiąc rodze a ten guzek wartowniczy i te 2 hemoroidy co wyskoczyły w ciąży są bardzo duże. I stąd moje pytanie, czy w takich przypadkach są jakieś przeciwskazania do porodu naturalnego? Mój lekarz twierdzi ze nie ma przeciwskazań, ale ja się trochę boje że podczas porodu może się coś stać.. bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

generalnie hemoroidy nie stanowią przeciwwskazania do porodu naturalnego. W niektórych przypadkach lekarz może jednak zalecić poród przy pomocy cesarskiego cięcia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy guzki krwawnicze są naprawdę duże i powodują silne krwawienia bądź towarzyszą im dodatkowe schorzenia, takie jak na przykład szczelina odbytu.

Proszę zaufać swojemu ginekologowi, a jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, to można udać się na wizytę do innego specjalisty i zapytać o jego zdanie.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowników znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-hemoroidy-sa-przeciwwskazaniem-do-porodu-naturalnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stan-po-operacji-szczeliny-odbytu-i-ciaza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-porod-naturalny-moze-spowodowac-nawrot-szczeliny-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.