Czy w tej sytuacji może dojść do infekcji pochwy?

Dzień dobry, Ostatnio w trakcie zbliżenia z mężem używaliśmy zabawek do stymulacji analnej . Kiedy się wysunęła złapałam za cześć która była w obdycie by odłożyć ja na bok. Kilka chwil później ta sama ręka stymulowałam łechtaczkę . Czy w takim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia infekcji pochwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie można wykluczyć infekcji intymnej, natomiast nie jest to pewnik w opisanej przez Panią sytuacji. Z uwagi na to, że odbytnica skolonizowana jest przez niebezpieczne bakterie, w tym e.Coli, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, wybierając ten rodzaj penetracji. Pod tym adresem może Pani przeczytać o zagrożeniach związanych z seksem analnym oraz wskazówki, jak ich uniknąć: https://portal.abczdrowie.pl/seks-analny.

Na przyszłość sugerowałabym stosowanie prezerwatywy – nawet w przypadku stymulacji odbytu gadżetami erotycznymi. Natomiast, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia pochwy może Pani włączyć profilaktykę infekcji – zachęcam do stosowania produktów probiotycznych, przyczyniających się do przywrócenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. W aptekach dostępne są globulki, a także żel do smarowania okolic intymnych, zawierający bakterie kwasu mlekowego. O probiotykach ginekologicznych przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-ginekologiczne-sprzymierzency-kobiet-w-walce-o-zdrowie-intymne.

Jeśli mimo to pojawią się u Pani upławy, świąd czy inne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, wówczas będzie to sygnał infekcji i należy skonsultować objawy z ginekologiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.