Czy wymioty w 8 tygodniu ciąży to normalny stan?

Dzień dobry, jestem w 8 tygodniu ciąży i zdarzają mi się ciężkie poranki tj nudności i wymioty (samą żółcią, jeszcze nim zdążę coś zjeść) lecz czasami budzę się i wszystko jest ok. Brak jakichkolwiek dolegliwości. I to mnie niepokoi, czy to normalne? Pierwszą ciążę zakończyłam poronieniem. Obecnie od 2tyg biorę progesteron, mam 31 lat. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nagły zanik dolegliwości ciążowych może być niepokojący, bo nierzadko świadczy o spadku hormonów, co prowadzi do poronienia. Jeżeli jednak uporczywe dolegliwości w postaci mdłości pojawiają się sporadycznie, czy też pojawiają się i znikają, to nie ma powodu do obaw – nie świadczy to o niczym niepokojącym. Przyjmuje się, że objawy ciąży w postaci mdłości ustępują po I trymestrze ciąży, ale proszę pamiętać, że jest to kwestia indywidualna – u niektórych kobiet nudności nie pojawiają się niemal w ogóle, u innych trwają przez cały okres ciąży, nasilając się i słabnąc na zmianę. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy.

Jeżeli coś Panią niepokoi, to warto skonsultować się z ginekologiem – to naturalne, że po poronieniu bacznie obserwuje Pani reakcje swojego organizmu w obawie przed kolejną utratą ciąży. Warto jednak pamiętać, że poronienia na początkowym etapie ciąży są stosunkowo częste i dopóki nie zostaną zdiagnozowane jako nawykowe, nie ma powodu do podejrzewania poronienia przy kolejnych ciążach. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o przyczynach i profilaktyce poronień może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.