Co oznaczają krwawe wymioty w ciąży?

Jestem w 14 tygodniu ciąży. I codziennie wymiotuje najpierw żółcią sama a teraz żółcią i widać jakby to była krew.. co robić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile mdłości i wymioty są fizjologiczne dla ciąży i wiele kobiet boryka się z nudnościami, to zarówno wymiotowanie żółcią, jak i krew w wymiotach jest wskazaniem do niezwłocznych konsultacji lekarskich, podobnie jak niepowściągliwe, czyli nasilone wymioty ciężarnych.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Jeżeli mdłości i wymioty związane są z ciążą, a wspomniane przez Panią żółć i krew poprzedzają wymioty treścią żołądkową, to niewykluczone, że nie ma powodu do obaw. Żółć może się pojawiać w wymiotach, wówczas gdy żołądek jest pusty, natomiast niewielkie ilości krwi mogą wynikać z podrażnienia ścian przełyku, gardła czy jamy ustnej przez soki żołądkowe. Wówczas krwawienie jest śladowe i trudno uchwytne.

Zupełnie inną kategorią są wymioty z dużą ilością żywoczerwonej krwi lub tzw. wymioty fusowate, czyli brązowe – występują wtedy, gdy krew zostanie częściowo strawiona. Niemniej zarówno obfite krwawienia w trakcie wymiotowania, jak i śladowe ilości krwi w wymiocinach, zwłaszcza w okresie ciąży, nie powinny być bagatelizowane.

O wymiotowaniu krwią może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wymiotowanie-krwia-przyczyny-i-leczenie.

Proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Nie wspomniała Pani o stopniu nasilenia wymiotów, ale jeżeli są znaczne, to mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i płodu – wówczas konieczne jest wdrożenie leków powstrzymujących wymiotowanie. Jednocześnie proszę zwrócić się do internisty – warto obejrzeć śluzówkę jamy ustnej, gdyż ewentualne uszkodzenia czy owrzodzenia mogą wskazać źródło krwawienia. Lekarz może także skierować Panią do gastroenterologa, by upewnić się, że Pani dolegliwości nie mają związku z chorobą wrzodową czy refluksem.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam również do zapoznania się z materiałem dotyczącym zgagi i nadkwasoty w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-w-ciazy-co-mozna-a-czego-nie-mozna-stosowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.