Czy zaburzenia lękowe z napadami paniki mogą przerodzić się w schizofrenię?

Pisałam już tu i na początku chciałabym bardzo podziękować za odpowiedź. Od pewnego czasu moja nerwica lękowa nabiera coraz to innej formy. Lęk przed uduszeniem się stopniowo maleje, natomiast bardziej obawiam się schizofrenii, choroby psychicznej. Czasami w pustym pokoju mam dziwny lęk. Rozglądam się. Pytam się innych czy też widzą np. odbijające się światło, wtedy potwierdzają mi, że również. Do tego przed oczami bardzo często mam plamkę, która ucieka wraz ze wzrokiem. Również pojawiają mi się ogromne szumy, a także trzęsie mi się cały obraz. Mam schizofreniczne sny, boję się tej choroby, boję się że zacznę wariować. Czy możliwe jest, że z zaburzeń lękowych z napadami paniki, można przejść w schizofrenię?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie

Lęk przed "zwariowaniem", całkowitą utratą kontroli, schizofrenią jest typowym objawem napadów paniki w zespole lęku napadowego (podobnie jak lęk przed udarem czy zawałem). Mogę Cię zapewnić, że nie rozchorujesz się na schizofrenię na skutek napadów lęku.

Wspomniane przez Ciebie objawy to nie halucynacje, lecz złudzenia, czyli zniekształcone postrzeganie realnie istniejących przedmiotów. Są one również typowe dla nasilonego lęku. Osoba spodziewająca się zagrożenia ma wyostrzone zmysły. Stąd można słyszeć "kroki na schodach", a w kształcie cienia za oknem widzeć "sylwetkę napastnika" itd. Objawy tego typu mogą nasilać się w samotności. Koszmary senne są również zwiazane z przeżywanym stresem, napięciem. Jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne lub uspokające, koszmarne sny mogą być ich objawem ubocznym.

Z pozdrowieniami