Czy zakwas z buraka zaszkodzi ciąży?

Jestem w III trymestrze ciąży obecnie 33 tydzień. Od 28 tygodnia do 32 tygodnia piłam najpierw co drugi dzień około pół szklanki, póżniej codziennie pół szklanki zakwasu z buraka. Dowiedziałam się nie dawno, że koleżanka leżała w szpitalu z dziewczyną, która piła szklankę zakwasu z buraka dziennie w III trymetrze, a u dziecka wykryto wadę serca (Przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego) i stwierdzono, że to przez zakwas z buraka. Teraz ogromnie się martwię, że zaszkodziłam dziecku... czy naprawdę można zaszkodzić dziecku burakami???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny wystąpienia wady serca u dziecka, czy wiązać ją z piciem zakwasu z buraka.

Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania, by może rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-picie-zakwasu-z-burakow-jest-bezpieczne-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-sok-z-burakow-jest-niewskazany-w-ciazy.

Na pewno zakwas buraczany jest bardzo zdrowy i zaleca się go ciężarnym, zwłaszcza gdy ma ona stwierdzone niedobory żelaza lub kwasu foliowego. Zakwas buraczany jest także bogactwem witaminy C, a także witamin z grupy B, więc picie go – zwłaszcza w okresie ciąży – jest wskazane. Jednak, co istotne, należy zachować ostrożność z ilością – w burakach, a raczej w zakwasie z nich, może być zbyt duże stężenie azotanów.

I to one teoretycznie mogą być zagrożeniem dla płodu – duże ilości mogą wykazywać działanie mutagenne, kancerogenne i teratogenne. Co ciekawe jednak, nie ma żadnych danych, które dokumentowałyby przeciwwskazania do stosowania soku z buraka (poza chorymi na dnę moczanową, reumatyzm czy kamicę nerkową – buraki zawierają szczawiany).

Jest jednak mało prawdopodobne, by picie takich ilości kwasu buraczanego i w takiej częstotliwości, o jakiej Pani wspomina, miało jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie Pani dziecka.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-z-burakow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.