Czy zielona herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki?

Czy są jakieś profilaktyczne diety, jakieś zioła, warzywa, składniki diety, witaminy lub minerały, które zapobiegają powstawaniu zapalenia i/lub nowotworu trzustki? Zwłaszcza, gdy jest obciążenie genetyczne. Ponoć zielona herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki - czy to prawda?

Witam , nie ma diety , która mogłaby zapobiec zachorowaniu na jakikolwiek nowotwór! Normalna , zdrowa , ogólnodostępna żywność powinna być wystarczająca! Zielona herbata powinna być pita w odpowiedniej ilości po odpowiednim zaparzeniu! z.żurawski

Witam,

oczywiście, trzustka jest organem, który zdecydowanie reaguje na naszą dietę, Zadbanie o nią poprzez stosowanie właściwego sposobu odżywiania jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jasli jest Pan obciążony genetycznie. Sugeruję dietę lekkostrawną opartą o mięsa, drób, ryby, jaja, zdrowe tłuszcze jak olej kokosowy, czy awokado oraz warzywa. Unikać należy wwszelkego rodzaju leków, alkoholu, przetworzonej żywności, fast foodów, a także pokarmów z dużą ilością błonnika.

Potrawy powinny być gotowane, duszone bez obsmażania lub pieczone w piekarniku. Kasze, makarony powinny być dobrze ugotowane tak samo jak warzywa. Zaleca się stosowanie ziół przeciwzapalnych, takich jak kurkuma i imbir. Ten drugi ma silne działanie przeciwzapalne – to za sprawą związków fenolowych. Kurkuma również ma działanie przeciwzapalne.

Regularne picie naparu z zielonej herbaty może pomóc zapobiec rakowi trzustki. W jednym z badań amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Baltimore porównali grupę osób pijących zieloną herbatę z tymi, którzy jej nie pili. Doszli do wniosku, że w przypadku osób pijących zieloną herbatę prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki jest mniejsze – wśród kobiet o połowę, a w przypadku mężczyzn o 37 proc.

Przy nietolerancji pokarmów (najlepiej wykonać badania na nietolerancje pokarmowe) należy wykluczyć z diety produkty alergizujące - obciążają organizm. Ponadto polecam wykonanie badań laboratoryjnych z krwi w celu sprawdzenia aktualnego stanu zdrowia (czy nie występują niedobory, które należałoby uzupełnić).

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk Kliniczny
www.sports-med.pl