Czym mogą być spowodowane wahania nastroju u dziecka?

Witam! Mam pytanie do specjalisty, który pomoże nakierować mnie na właściwy tor poszukiwań. Od dziecka mój brat miał wybuchowy charakter. Częste płacze, krzyki, bicia. Zawsze musiał postawić na swoim i zawsze każdy musiał mu ustępować. Rodzice zawsze tłumaczyli, że wyrośnie z tego. Teraz ma 11 lat i wahania nastrojów nie zmieniły się. Z minuty na minutę może wybuchnąć płaczem, krzycząc i bijąc. Zachowuje się tak z byle powodu. Jest naprawdę agresywny. Nie można go uspokoić. Szukałam przyczyny w jego diecie (brat ma problemy z otyłością) i czynnikach środowiskowych (towarzystwo), ale nie wiem, czy to dobry punkt odniesienia. Czy za jego zachowanie mogą odpowiadać hormony, zła dieta (np. ilość węglowodanów), czy po prostu charakter? Proszę o poważne odpowiedzi. Lilianna

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

Przyczyn niepokojącego zachowania Pani brata może być naprawdę bardzo wiele, m.in. nadpobudliwość, brak odpowiedniego wychowania, napięta atmosfera w domu, przemoc, pasożyty i wiele innych. Na odległość stawianie diagnozy przypomina wróżenie z fusów, niestety :-( Aby poznać przyczynę problemu, należy udać się z chłopcem do poradni pedagogiczno-psychologicznej.

Zachęcałabym Panią do przeprowadzenia poważnej rozmowy z rodzicami, gdyż zachowanie brata może stać się przyczyną poważnych problemów w dorosłym życiu. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym jest większa szansa na skorygowanie nieadekwatnych zachowań brata.

Pozdrawiam!