Czym może być taka zmiana na ramieniu?

Witam jestem nastolatkiem i mam problem. Kilka lat temu wyczułem na swoim ramieniu, w okolicy gdzie przyjmuje się szczepionki, mały "guzek" wielkości ziarenka, stwierdziłem, że to nic groźnego i o tym zapomniałem. Po kilku latach, czyli jakoś 2 tygodnie temu wyczułem w tym samym miejscu "guza?" wielkości 2/3 cm widocznego pod skórą. Nie dawal zadnych objawów. Oczywiście zacząłem go dotykać, sprawdzać itp. Po kilku dniach nabrał on koloru siniaka, był zaczerwieniony, zaczął szczypać, wydaje mi się że jest lekko opuchniety i boli podczas dotykania. Czy jest to guz, torbiel czy może coś innego?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia tej zmiany, nie można określić jej charakteru. Proszę udać się najlepiej do lekarza medycyny rodzinnej, który w razie konieczności skieruje Pana do dermatologa lub chirurga. Lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć to miejsce i ewentualnie zaproponować dodatkową diagnostykę, gdy będzie to konieczne.

Guzki podskórne mogą powstawać z różnych przyczyn. Mógł to być odczyn poszczepienny, jak również wiele innych schorzeń, np. torbiel czy czyrak. Wspomina Pan, że w ostatnim czasie ta zmiana nabrała sinego koloru, w dodatku jest opuchnięta, zaczerwieniona i sprawia ból. Dlatego tym bardziej proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Do tego czasu proszę także zachować ostrożność i uważać, aby nie podrażniać tej zmiany i w żadnym wypadku jej nie wyciskać. Lepiej też zrezygnować ze stosowania różnych preparatów na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej informacji na podobny temat.

https://portal.abczdrowie.pl/moze-pojawic-sie-po-szczepieniu-czy-podskorny-guzek-powinien-budzic-obawy

Warto również sprawdzić, jak na pytania dotyczące zbliżonej tematyki zadane przez innych użytkowników serwisu, odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-przedramieniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-kulka-na-rece-przypominajaca-guzek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.