Data poczęcia a wynik bHCG i wiek ciąży

witam. Ostatnią miesiączkę miałam 21 grudnia. zrobiłam 2 testy i wyszły pozytywnie. dzisiaj odebrałam wynik badania b-hcg. na badaniu wychodzi że jestem w 5 tygodniu ciąży. nie rozumiem jak to możliwe jak w ciąże zaszłam 1 stycznia. więc to nie jest 5 tygodni. pozatym ginekolog u którego byłam przed tym badaniem stwierdził że dopiero jak będę w 5 tygodniu można cokolwiek zobaczyć na usg. mam mętlik w głowie. proszę o wytłumaczenie ponieważ kompletnie nie wiem o co chodzi. pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Poziom beta-hCG narasta różnie szybko u kobiet zapłodnionych i wynik jego poziomu jedynie sugeruje tydzień ciąży. Najważniejszym i najdokładniejszym sposobem oceny wieku ciąży jest badanie USG. Tak jak powiedział Pani ginekolog - najlepiej wykonać je nie wcześniej niż w 5 lub 6 tygodniu ciąży. Wtedy już wykształcone jest serce dziecka i jego czynność można stwierdzić w badaniu. Poza tym rozmiar zarodka jest już na tyle duży że można go wstępnie ocenić.