Dieta dla 26-letniej kobiety ważącej 105 kilogramów

Chciałabym schudnąć, zaczęłam już dietę, ale mam problem z ćwiczeniami. Mam problem z lewym kolanem i nie mogę go za bardzo obciążać. Basen odpada ponieważ nie mam nigdzie blisko a dojazd tam i z powrotem zająłby mi godzinę. Czy jakiś dietetyk doradzi mi w sprawie ćwiczeń i jak rozłożyć posiłki? W pracy jestem od 7 do 16:00 i np dziś obiad zjadłam o 16:30. A jedzenie kolacji o 19:30 to chyba zbyt późno. Proszę o pomoc. Mam 183cm wzrostu i ważę 105kg!!

Witam,
Na początek proponuję zadbać o prawidłowe żywienie. Należy pamiętać, że stosowanie diety odchudzającej nie polega na drastycznym ograniczeniu ilości i wielkości spożywanych posiłków. Wyjściowa, szacowana ilość kalorii w diecie, w Pani przypadku powinna wynosić ok. 1700-2000 kcal. W ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków, w regularnych odstępach czasowych (co 3-4 godziny). Proponowane posiłki i godziny: śniadanie 7:00-8:00, II śniadanie 10:00-11:00, lunch 13:00-14:00, obiad 16:00-17:00, kolacja 19:00-20:00. Kolację należy spożywać nie później niż 2h przed snem. Jeśli chodzi o ćwiczenia to najpierw proponuję zasięgnąć porady u specjalisty, który zaleci odpowiednią formę leczenia. Po ustąpieniu problemów z kolanem można pomyśleć o wdrożeniu lekkich ćwiczeń, np. w pozycji leżącej (ćwiczenia na górne partie ciała). Z czasem stopniowo dodawać ćwiczenia na dalsze partie. W razie wystąpienia ponownych objawów odstąpić od ćwiczeń obciążających kolano.
Pozdrawiam serdecznie
mgr Karolina Skórka

Witam serdecznie,

Najlepiej nie eksperymentować i jeżeli nie wie Pani zbyt dużo na temat diety to warto aby sprawą zajął się specjalista. dieta bowiem powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani zapotrzebowanie energetyczne. Jedynie odpowiednio zbilansowany jadłospis przyniesie pożądane i długotrwałe efekty. Kolacja powinna być zjadana około 3h przed snem, więc jeżeli nie chodzi Pani dość wcześnie spać to 19:30 byłaby w porządku. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Muszę znać Pani zapotrzebowanie energetyczne, styl życia, stan zdrowia, preferencje smakowe itp.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam!
Ubytek masy ciała powinien mieścić się w granicy 0,5-1,0 kg tygodniowo. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Polecam zastosować zasady prawidłowego żywienia i na stałe wprowadzić je do swojego życia. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/ zapraszam do jej odwiedzenia
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska