Dieta i ćwiczenia na redukcję wagi

jak mam się odchudzać ? wiek.13 waga ok.64kg wzrost 160-163 cm dużo ćwiczę bo to kocham pompki biegi (nie asz tak bardzo),rozciąganie itp. jem 3 posiłki albo 2 pije najczęściej wode
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim proponowałabym zwiększyć liczbę posiłków do 5 . W okresie dojrzewania organizm potrzebuje składników odżywczych, a ich niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W 2 lub 3 posiłkach trudno jest zapewnić odpowiednią podaż energii i składników odżywczych, a ponadto zbyt duże odstępy pomiędzy posiłkami wywołują to tendencję do odkładania zapasów "na później"w postaci tkanki tłuszczowej.
Wybieranie spośród napojów wody mineralnej jest dobrym nawykiem.Od czasu do czasu można ją także zastąpić świeżo wyciskanym sokiem z owoców, lub zieloną herbatą.
Warto także zadbać o to, aby wśród produktów zbożowych przeważały te z pełnego ziarna. Zawierają one więcej węglowodanów złożonych, z których glukoza uwalnia się stopniowo, zapobiegając jej wahaniom. Ponadto są one bogate w błonnik poprawiający prace jelit i wywołujący uczucie sytości.
Spośród obróbki kulinarnej należy wybierać przede wszystkim gotowanie w wodzie i na parze, oraz pieczenie, a unikać smażenia na tłuszczu.
Wykluczeniu podlegają słodycze, słone przekąski i tłuste potrawy oraz żywność typu fast food.
Aktywność fizyczną należałoby realizować codziennie, najlepiej w wymiarze min. 40 minut.