Dlaczego brak tętna i bicia serduszka?

Mam grupę krwi 0RHD ujemny, byłam w 11 tygodniu ciąży, kiedy poszłam na USG - okazało się, że mam ciążę bliźniaczą, lecz niewyczuwalne było tętno ani bicie serduszka. Jestem po zabiegu, dostałam immunoglobulinę, czekam na wyniki. Chciałam się zapytać co mogło być przyczyną. Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najczęstszą przyczyną obumierania zarodków we wczesnej fazie ciąży są losowo powstałe wady genetyczne, występujące u dzieci zdrowych rodziców. Do poważnych wad rozowjowych płodu, a nawet jego obumarcia może też doprowadzić ekspozycja matki na działanie szkodliwych substancji, w tym silnych leków. Podobne działanie może mieć promieniowanie jonizujące, którego źródłem jest na przykład badanie RTG czy tomografem komputerowym. Proszę się nie obawiać następnej ciąży, ponieważ ryzyko powtórzenia się takiej sytuacji jest niewielkie.

Pozdrawiam serdecznie!