Dlaczego dokuczają mi codzienne bóle głowy?

Witam, od ponad tygodnia dokuczają mi codzienne bóle głowy. Ich czas trwania jest nieregularny bo praktycznie odczuwam je od rana do momentu zaśnięcia (ból jest ciężki do zlokalizowania, czasami z tyłu głowy, większość czasu w okolicach skroni i czoła). Do tego mam objawy dezorientacji i otępienia, bóle nie są może bardzo silne lecz dyskomfortowe. Robiłem morfologię krwi, wszystko było w normie, byłem też u okulisty około 2 miesiące temu, który po przebadaniu stwierdził wadę -1.25 i nic więcej. Trochę się obawiam, gdyż nigdy nie dokuczały mi tak długotrwałe bóle. Alergii żadnej nie mam, objawów przeziębienia również nie, stresy i przemęczenie odpadają bo wysypiam się normalnie. Lekarka rodzinna przypisała mi jakieś środki przeciwbólowe ale pomagają niewiele, możliwe jest jakieś przewianie/migreny? Czy mam się obawiać czegoś groźniejszego?

Lek. Paweł Szadkowski

Najczęstszą przyczyną bólów głowybóle napięciowe i pana opis może na nie wskazywać (niestety często słabo reagują one na leki przeciwbólowe). Jeśli ból nie utrudnia funkcjonowania, ani nie występują inne niepokojące objawy takie jak gorączka, wymioty, sztywność karku, czy ubytkowe objawy neurologiczne to raczej nie ma powodów do większego niepokoju. Sugeruję jednak udać się do lekarza neurologa w celu dokładnego zbadania i w razie konieczności rozszerzenia diagnostyki (np. o badania obrazowe). Coś co jednak powinno budzić niepokój to dezorientacja i objawy otępienia. Warto by wykonać chociażby MMSE w poradni lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Opisane przez pana objawy mogą również występować w zaburzeniach afektywnych, dlatego po wykluczeniu somatycznej przyczyny warto udać się do lekarza psychiatry w celu porady.