Dlaczego dziecko ma problemy ze snem?

Witam, jestem mama kochanej trzylatki. Niestety od paru tygodni mamy problem ze snem. Podczas wakacji zakończyliśmy drzemki południowe , bo inaczej wieczorek nie mogła zasnąć . Od września zaczęło się przedszkole i leżakowanie . Od pewnego czasu nasz problem się pogłębia , gdyż niunia wieczorem nie może zasnąć a rano nie może wstać. W efekcie czego później całe przedpołudnie jest nie w sosie , nawet trochę mniej je. Myślałam , aby zrezygnować z tych drzemek w przedszkolu , ale po tak intensywnej zabawie ona potrzebuje resetu. Nie mam tera pojęcia co mam robić , gdyż nawet w weekend niunia jest nieraz tak wykończona , ze sama popołudniu kładzie się spac na drzemkę np 17:30 bo jest nie do życia a później wieczoem nie może zasnąć. Jaka rutynę wprowadzić tutaj? Czy to jest normoalne ? Pozdrawiam Karolina

często zdarza się, że w przypadku drzemki zwłaszcza późnopopoludniowej zaburzamy wieczorne zaśnięcie. Może warto skrócić drzemkę do minimalnego resetu np pol godziny i wprowadzenie rytuału zasypiania wieczorem.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, to jest normalne :)
chociaz trudno w to uwierzyć...ja moich dzieci nie kładłam i przetrzymywałam do 19 a potem do spania. Jak sie nie da lepiej raz przetrzymac i zobaczyc co bedzie nastepnego dnia. prawdopodobnie wczesniej wstanie i jak padnie nawet w dzien- tu trzeba dac jej polowe czasu jaki zwykle spi i wybudzić. - to do do wieczora sie znowu zmeczy.
zasada kłasc spac wczesnie, wybudzac z drzemki, jeśli mozna omijać drzemki.
P kilku miesiacah to przejdzie i wytrzyma do 19 bez drzemki.
W przedszkolu mozna poprosic Panie żeby wybudzily alb wcale nie kladly spac. Ja tak robiłam.
Pozdrawiam.