Dlaczego mam niskie tętno przy nerwicy?

Witam. Cierpię na nerwicę lękowa. Od jakiegoś czasu mam niskie tętno czasem spada nawet do 47 uderzeń. Ciśnienie z reguły mam niskie w czasie ataku na chwilę rośnie. Czy spadki tętna są zagrożeniem ? Z reguły tętno utrzymuje się na poziomie 60. Nie biorę żadnych leków,mam 33 lata. Nie uprawiam sportu ale bardzo dużo chodzę. Nie mam zawrotów głowy,omdleń itp. Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry.

Objawy somatyczne mogą być różne. Zazwyczaj pobudzany jest układ synaptyczny, czyli taki który powyższa ciśnienie, tętno, hamuje ślinienie, trawienie, funkcje seksualne. Nazywamy go układem "walki lub ucieczki". Jednak, u niektórych osób mogą działać tak silne reakcje obronne psychiki, że pobudzony jest bardziej układ parasynaptyczny, czyli wyciszający reakcje somatyczne organizmu - niskie tętno i ciśnienie, wydzielanie śliny, skurcz pęcherza itd. Psychika jest bardzo wrażliwa i zindywidualizowana. W Pani przypadku być może wykształcił się mechanizm obronny unikania "zagrożenia", dlatego układ "walki lub ucieczki" jest hamowany.

Polecam wizytę u psychoterapeuty.

D.Pysz-Waberski