Czy może podnieść się puls przy nerwicy?

Czy choroba o nazwie nerwica lękowa/zaburzenie lękowe uogólnione/zespół lęku uogólnionego może dawać taki objaw jak podwyższony puls, nawet jeśli jak dotąd takiego objawu nie dawała? Czy to znaczy, że ta choroba się rozwija?

Dzień dobry. Objawy somatyczne mogą być różne. Zazwyczaj pobudzany jest układ synaptyczny (współczulny), czyli taki który powyższa ciśnienie, tętno, hamuje ślinienie, trawienie, funkcje seksualne. Nazywamy go układem "walki lub ucieczki".

Psychika jest bardzo wrażliwa i zindywidualizowana, ale większość osób w sytuacji napięcia/zagrożenia/strachu reaguje właśnie takimi objawami "z ciała". To normalne.

Jednak, jeśli objawy są zbyt uciążliwe lub zbyt częste to konieczna będzie wizyta u psychiatra i psychoterapeuty. D.Pysz-Waberski