Dlaczego mam problem z rozmawianiem z ludźmi?

Mam problem z rozmowa z ludzmi. Izoluje się coraz bardziej od nich i nie wiem jak z nimi rozmawiać, za każdym razem boje się co powiedzieć, a jak już to zrobię to przetrawiam w glowie co powiedziałam przez cały tydzień. Dodatkowo nie mam ochoty ostatnio na nic, zamierzam rzucić studia. Boje się swojej przyszłości, że mi się nie uda nic. Mam ochotę zamknąć się sama w pokoju i z niego nie wychodzić. Co mogę z tym zrobić?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt napisanie do Portalu oraz za zaufanie :)

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani świadoma, co u Pani i z Panią się dzieje, i to jest ważny krok do tego, by zmienić to, co zabiera Pani mnóstwo kreatywnej energii...

Zacznę od tego, że relacja międzyludzka jest taką umiejętnością, której (często!) uczymy się/aktualizujemy przez całe życie...

Relacje wymagają zaangażowania, współpracy, uwagi, i przede wszystkim skutecznej komunikacji oraz otwartości na potrzeby drugiego Człowieka, jak również otwartości na to, by wzajemnie dawać sobie przestrzeń w tych relacjach., akceptując się takimi jakimi się jest.

Aby czuć się komfortowo w relacjach międzyludzkich, potrzebna jest adekwatna samoocena.
Jeśli samoocena (jeden z filarów poczucia własnej wartości) jest zaniżona (co objawia się u Pani symptomem wycofywania się z relacji) to odbiera Pani rzeczywistość/sytuacje nieadekwatnie do rzeczywistości, równocześnie nie pozwalając sobie na doświadczanie/eksperymentowanie.

Podsumowując, uważam, że wskazana byłaby dla Pani praca rozwojowa terapeutyczna pod okiem Psychologa, celem zbudowania własnego poczucia wartości, co miałoby fundamentalny wpływ na Pani relacje/związki międzyludzkie.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej potrzebne,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605