Dlaczego mam pulsowanie w brzuchu?

Witam, od około 3 tygodni odczuwam pulsowanie w brzuchu, jeżeli położę się na plecach widzę jak brzuch mi się rusza, prócz tego jest on twardy i wystający i mam wrażenie jakbym coś w nim miała. Nie odczuwam żadnego bólu, czasami coś lekko mnie zakłuje. Czy może mieć to związek z infekcją dolnych dróg moczowych, którą tak ciężko mi wyleczyć lub jakiś związek z jelitami? Rok temu wystąpiły u mnie zaparcia, ale przepisane tabletki przez lekarza rodzinnego mi pomogły. Martwię się i odczuwam dyskomfort, czy to może być coś poważniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pulsowanie w brzuchu zauważalne zwłaszcza w pozycji leżącej zdarza się u młodych osób o szczupłej budowie ciała. Wówczas nie jest to traktowane jako jednostka chorobowa, gdyż wynika z obecności aorty brzusznej.

Niestety odczuwanie pulsowania w brzuchu, określane czasem jako "bicie drugiego serca" pojawia się także w przypadku tętniaka aorty brzusznej. Warto więc wykluczyć to schorzenie poprzez wykonanie określonych badań diagnostycznych oraz udanie się do lekarza pierwszego kontaktu w celu konsultacji. Lekarzowi wiele powie sam wywiad lekarski czy badanie palpacyjne jamy brzusznej. Dla pewności wykonuje się również badania, z których najpopularniejsze jest USG jamy brzusznej.

Uczucie pulsowania w okolicy brzucha może być również związane z ruchami jelit i niestrawnością, a także zespołem jelita drażliwego. Pulsujący ból niedaleko nerek może z kolei oznaczać zakażenie układu moczowego. Warto więc, dla własnego komfortu, znaleźć przyczynę tego zjawiska.

W naszym portalu pojawiły się już podobne pytania. Być może odpowiedzi, które pojawiły się pod ich treścią okażą się Pani pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-uczucie-pulsowania-w-brzuchu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-pulsowanie-w-podbrzuszu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-pulsowanie-w-brzuchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.