Dlaczego mam tak wysoki poziom serotoniny?

Męzczyzna, 38 lat. Wyniki badania serotoniny w osoczy -37.7 ng/ml (zakres referencijny 2.09-3.33 ng/ml). Co może powodować taki wysoki poziom serotoniny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wysoki poziom serotoniny może być skutkiem długotrwałego przyjmowania leków należących do grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), ich przedawkowania bądź konsekwencją zażywania narkotyków (m.in. kokainy, amfetaminy czy LSD).

Nadmiar serotoniny w organizmie określany jest mianem zespołu serotoninowego. Choć w większości przypadków schorzenie to zagraża głównie osobom przyjmującym antydepresanty bądź narkotyki, to zdarza się również, że może wystąpić u osób nie mających nic wspólnego z wyżej wymienionymi substancjami.

Wówczas zespół serotoninowy wynikać może z przedawkowania leków przeciwbólowych lub innych środków farmakologicznych (np. leków przeciwwymiotnych, przeciwkaszlowych albo leków stosowanych na migreny).

Objawy, powikłania oraz leczenie zespołu serotoninowego zostało opisane w naszym artykule pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-serotoninowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.